A főkulcs-rendszert magánlakásokban egyáltalán nem látni, viszont annál gyakoribb panziókban, hotelekben, de irodaházakban is. A nagyon sok olyan cég van, akik irodaházban bérelnek magunknak telephelyet, irodákat. Ilyenkor csak pár irodát, esetleg egy emeletet bérelnek, viszont mellettük még más is van az épületben. A zárhatóság persze fontos szempont, de a praktikusság is. Ilyenkor jöhet szóba a főkulcs-rendszer.

Mi is az a főkulcs-rendszer?

A főkulcs-rendszer egy olyan zárrendszer, amely lehetővé teszi, hogy minden irodának saját kulcsa legyen, tehát más iroda kulcsával ne lehessen bemenni, ugyanakkor van egy úgynevezett mesterkulcs vagy főkulcs, amely minden, a rendszerhez tartozó zárat ki tud nyitni. Jellemzően ez a rendszer PZ zárakkal dolgozik, nem BB zárakkal, sőt, akár kulcskártyás rendszerrel is kombinálható. A kulcskártyás rendszert főleg hotelek alkalmazzák, de irodák esetében is látni ilyesmit.

Hogyan működik egy főkulcs-rendszer idorádk esetében?  

Nos, jellemzően, ha irodákról van szó, és van rá lehetőség, akkor a cég által bérelt irodákat le tudják választani egy ajtóval, melynek van egy hagyományos PZ zárja, illetve egy ehhez tartozó kulcs, amiból mindenki kap. Amennyiben erre nincs lehetőség, akkor csak az irodák ajtajára kerül fel zár, mely egy főkulcs-rendszerhez tartozik. Az irodák ajtajai külön-külön kulccsal nyílnak, és csak az kap az adott iroda kulcsából, aki arra jogosult.

Van azonban egy főkulcs vagy mesterkulcs, mely minden zárat nyit, tehát bármelyik irodába be lehet vele menni. Ezt jellemzően a főnök vagy a tulajdonos kapja, illetve a takarító személyzetnek is szoktak belőle adni.

A takarító személyzetnek nagyon meg tudja könnyíteni a dolgát, ha van egy kulcs, amivel minden, adott céghez tartozó irodába be tudnak menni, és nem kell egy több emeletes irodaház minden egyes irodájához külön kulcsot használni. Emellett a vezetőségnek is hasznos, ha nem kell 8-10 irodakulcsot cipelni, elég egy is, hogy bárhová bemehessenek.